Cebimizdeki tehlike NFC

 

               NFC nedir?

NFC yani Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi temelde, NFC standartlarına uyumlu elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlar.

NFC nerelerde kullanılır?

Başta temassız ödeme sistemleri olmak üzere (kredi kartı,banka kartı) , akıllı posterler , biletler, geçiş turnikeleri , kapı giriş kartları olmak üzere hayatımızda bir çok alanda kullanmaktayız.

NFC sistemi nasıl çalışır ?

ISO 18092 standardında tanımlanmış olan NFC teknolojisi 13.56 Mhz frekansında, 10 cm’ ye kadar etkileşim alanı içerisinde ve 106, 212, ve 424 Kbps hızlarında haberleşme olanağı sağlar. Etkileşim alanı kısa olması nedeniyle doğal bir güvenliğe sahiptir.

NFC modellemesi;

nfc1

NFC sistemindeki tehlike

İnanması güç ancak marketten android telefonunza indireceğiniz herhangibir NFC editor ve telefonuzun NFC özelliği ile temassız ödeme desteği bulunan kredi kartınızı birebir kopyalabiliyorsunuz.  Kopyalanan kredi kartı ile istediğiniz gibi temassız ödeme yapabiliyorsunuz.

 

NFC bilgilerini Proxy yöntemi ile kopyalayan sistem örneği;

nfc2

 

 

Kopyalanan kredi kartı bilgisi;

nfc3

NFC teknolojisi sadece ödeme sistemlerinde değil baştada bahsettiğimiz gibi kapı girişlerinde ve trunikelerde de kullanılmaktadır. Bir finans kurumunda çalışan ve sunucu odasına erişebilen bir yetkilinin giriş bilgileri kopyalandığında sonuç çok daha vahim bir hal almaktadır.

NFC sistemi kullanan kapı giriş sistemlerinden bir örnek;

indir

NFC zafiyetinden nasıl korunabiliriz ?

Temassız ödeme sistemi özelliği bulunan kredi kartımızın bu özelliği iptal ettirerek veya işlem limitini sınırlandırmak şu an için alınabilecek tek yöntem. Kapı giriş kartları için durumun önemiyetini yetkililere iletip retina veya parmak izi okuyucu kullanmak şu an için en iyi yöntemlerin başında gelmektedir.

 

Tuncay ARSLAN
tuncay (at) tuncayarslan (dot) com
Bilgi Güvenliği Uzmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir